For English

Her zaman kitapların, hikayelerin, düşüncelerin peşinde merakla koşan bir çocuk büyüyüp bunların hepsini içinde saklayan bir bölüm bulmuş. İstanbul Üniversitesi’nin Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri koridorunda gizlenmiş bu bölümde artık konuşulmayan gizemli diller, mitoloji ve felsefeyle dolu yıllar geçirmiş. Latin Dili ve Edebiyatı’ndan mezun olduktan sonra oradan ayrılmak istememiş ve yüksek lisansını da orada yapmış.

Bu büyülü yolculuğu çocuklarla nasıl paylaşırım diye düşünürken Çocuklar İçin Felsefe ile tanışmış ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezinde Çocuklar İçin Felsefe Eğitmen Eğitimi’ne adım attığında meraklı yolculuğunda bir sihirli kutu daha bulmuş. Bu sihirli kutunun içinden çıkan düşünce yolculukları onu bir çok yere götürmüş. Hem de tek başına değil bazen bir sürü çocukla, bazen Çocuklar İçin Felsefe’nin o düşünce yollarında yürüyen diğer kaşiflerle…

Bazen bu kaşiflerle çok uzaklarda karşılaşmış. Danimarka’daki SOPHIA (Avrupa Çocuklar İçin Felsefeyi Geliştirme Vakfı) toplantısına katılmasıyla yeni bir topluluğun içinde bulmuş kendini. Bu toplulukla çalışıp birlikte daha büyük faydalar yaratmalarına katkıda bulunma şansını da yakalamış ve SOPHIA Yönetim Kurulu Üyesi olarak aralarına katılmış. Bu çok yetişkin titrin altında dünyanın her yerinde Çocuklarla Felsefe alanına katkıda bulunmak için çalışanların bazen başka ülkelerde toplanıp deneyimlerini, fikirlerini paylaşmış, bazen kendi uzak ülkelerinden sürekli haberleşerek birbirlerini ve alanı geliştirmek için çalışmışlar.

Eğitimini, İngiltere’nin önde gelen Çocuklar İçin Felsefe kurumları olan The Philosophy Foundation ve SAPERE’den P4C Eğitmen Eğitimi alarak sürdürüp çocuklarla felsefenin yeni hazinelerini keşfetmiş.

Kendi ülkesindeki çocuklar da felsefeyle daha çok haşır neşir olsun diye koymuş kafasına. Kitaplar çevirmek, kitaplar yazmak, yayınevlerine kitaplar önermek için kolları sıvamış. Çocukları yolculuğuna katacak iki kitap yazmış: “Ne İstersen Makinesi” ve “Çöl Prensi ve Buz”. Bu arada anaokulundan ortaokula kadar pekçok çocukla hem okulda sınıflarında, hem çeşitli atölyelerde bir araya gelmiş. Çoğunlukla elinde çok sevdiği çocuk kitaplarıyla çıkmış karşılarına ve çocuklar, resimli kitaplar ve felsefe birleştiğinde ortaya çıkan büyüyü izlemiş.

Daha çok çocukla buluşmak, daha çok çocuğa ulaşabilecek öğretmenleri bu serüvene dahil etmek için Philotopia kurulmuş.

Masal sevmeyenler için yetişkin versiyonu şöyle:

Tuğçe Ebesek Büyükuğurlu, lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Latin Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezinde Çocuklar İçin Felsefe Eğitmen Eğitimi almıştır. Eğitimini ilerletmek adına İngiltere’nin önde gelen Çocuklar İçin Felsfe kuruluşları olan The Philosophy Foundation’ın “Specialist Philosopher Training” eğitimini ve SAPERE’nin P4C Eğitmen Eğitimini almıştır. 1993’de kurulmuş olan Avrupa Çocuklar İçin Felsefe Geliştirme Vakfı SOPHIA’da yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmakta ve alanın genişlemesine aktif olarak katkı sağlamaktadır.

“Düşünce Deneyleri” serisiyle Çocuklarla Felsefe alanında özgün çocuk kitapalrı yazmaktadır. Seriden ilk çıkan iki kitap “Ne İstersen Makinesi” ve “Çöl Prensi ve Buz” olmuştur. Alanyazınına katkıda bulunmak için çeviriler yapmaktadır. Çocuk kitaplarıyla felsefe yapmak konusunda çalışmaktadır. Okullarda anaokulundan 6. sınıfa kadar sınıflarda Çocuklar İçin Felsefe derslerini yürütmekte, çeşitli kitapevleri ve etkinliklerde atölyeler düzenlemektedir. 

Türkiye’de alanın geliştirilmesi için çalışmayı amaçlamaktadır.

Published on :Posted on